کیوسک دیجیتال ساینیج در شهر هوشمند

فناوری های هوشمند در شهرهای سراسر دنیا بتدریج در حال استفاده و فراگیر شدن می باشند و ابزاری مانند کیوسک دیجیتال ساینیج که به منظور تبلیغات و ارائه خدمات اینترنت بی سیم به شهروندان در شهرها نصب میگردند در کنار این خدمات میتوانند در مواردی بکار برده شوند که منجر به افزایش بیشتر کیفیت زندگی شهروندان گردند.

اما باید دید چطور شهرهای هوشمند و ابزاری مانند کیوسک دیجیتال ساینیج درحال گرگون کردن زندگی شهری هستند.

مهم ترین چیز در کارکرد هر شهر هوشمند این است که این شهرها همواره “باید به یک سوال پاسخ دهند.” برای مثال اگر یک شهر هوشمند بخواهد به این پرسش که شهروندان چطور در شهر جابجا میشوند پاسخ دهد باید از حسگرها استفاده کند. یا اگر در مواردی شهروندان درمورد خدمات شهری سوالات بیشتری داشته باشند یک کیوسک دیجیتال ساینیج این امر را تشخیص دهد و اطلاعات بیشتری را نمایش دهد.

دلیل اصلی توسعه دادن راهکار شهر هوشمند افزایش کیفیت زندگی است. امروزه تعداد بیشتری از مردم روستا در کشورهایی مانند چین درحال مهاجرت به شهرها هستند. برای مدیریت کردن این وضعیت رشد جمعیت شهرهای هوشمند باید راهکارهای کنترل ترافیک و ارائه بدون مشکل خدمات شهری را توسعه دهند.

کیوسک دیجیتال ساینیج در شهرهای هوشمند
کیوسک دیجیتال ساینیج در شهرهای هوشمند

کیوسک دیجیتال ساینیج چطور میتواند در یک شهر هوشمند بکار گرفته شود

یک شهر هوشمند بااستفاده از حسگرها میتواند جابجایی شهروندان در شهر را به صورت زنده بررسی نماید و با استفاده از این اطلاعات تشخیص دهد که آیا به راهکارهای بهتر حمل و نقل مانند قطارها نیاز دارند یا خیر. یا اینکه میتوانند برنامه های زمانی خاص برای برای تردد خودروهای سنگین در شهر اعمال کنند تا به این وسیله ترافیک را کاهش دهند.

اگر بخواهیم از طرف شهروندان به این مسأله نگاه کنیم شهرهای هوشمند میتوانند اطلاعات کلیدی را در زمان های بحرانی روز برای شهروندان ارسال کنند. شهرهای هوشمند می توانند به وسیله کیوسک دیجیتال ساینیج این اطلاعات را به آسانی به شهروندان منتقل کنند و زمان واقعی تأثیر گذاری این اطلاعات را نیز مشاهده کنند.

مثلاً اگر اطلاع رسانی گشایش یک پارک جدید در شهر توسط کیوسک دیجیتال ساینیج انجام شود برای اندازه گیری تأثیرگذاری این اطلاع رسانی میتوان تعداد بازدید کنندگان از پارک را توسط همان کیوسک دیجیتال ساینیج شمارش کرد و فهمید این شیوه اطلاع رسانی واقعاً تا چه حد مؤثر بوده است.

اما بسیاری از مردم و دولت ها نگران حریم خصوصی و امنیت شهروندان هستند، به ویژه با اخباری که هر روز از سوء استفاده از اطلاعات افراد در فضای مجازی منتشر میگردند. به نظر میرسد برای رفع این مشکل باید به صورت جدی تلاش کرد.

شاید این نگرانی ها درباره جمع آوری اطلاعات مکانی شهروندان وجود داشته باشند اما اطلاعاتی که کیوسک دیجیتال ساینیج جمع آوری می کند تنها از شکل و حرکات  ظاهری افراد هستند و نیازی به دریافت اطلاعات هویتی افراد در کیوسک دیجیتال ساینیج نیست. برای مثال داده هایی از تصویر یک فرد که در حال رفتن به باشگاه ورزشی می باشد توسط کیوسک دیجیتال ساینیج تهیه میشود و سپس پیام های تبلیغاتی بر اساس این اطلاعات برای او پخش میگردد.

اطلاعاتی که توسط کیوسک دیجیتال ساینیج جمع آوری میشود داده هایی کلی هستند و هرگز در مورد یک شخص بخصوص نیستند.

جمع آوری داده ها در شهرهای هوشمند حتی میتوانند در مواردی زندگی افراد را نجات دهند. یک کیوسک دیجیتال ساینیج اگر با استفاده از سنسورهای خود تیراندازی در یک محیط را تشخیص دهد بلافاصله میتواند با پلیس تماس بگیرد.

شهرهای هوشمند در صورت استفاده مناسب از ابزار میتوانند در ارائه خدماتی مهمتر از خدمات فروشگاه ها و رستوران ها نیز کارایی خود را نشان دهند.

برناگستران دانش

  • فارسی
  • English