دیجیتال ساینیج در سینما

در پی ورود سینما به ایران، 21 شهریور ماه، روز ورود دستگاه سینماتوگراف و سرآغاز آشنایی ایرانی‌ها با پرده سینما به عنوان روز ملی سینما نامگذاری شد.

روز ملی سینما
روز ملی سینما

مظفر‌الدين‌شاه در فروردين سال 1279 از تهران به مقصد اروپا حرکت کرد و در اين سفر بود که با سينما آشنا شد. مظفرالدین شاه در روز يکشنبه هفدهم تير 1279 به اتفاق ميرزا ابراهيم خان عکاس‌باشى به تماشاى دستگاه سينماتوگراف و لانترن ماژيک رفته است. اين حادثه پنج سال پس از رواج اختراع برادران لومير در پاريس رخ داد

چگونگی ورود سینما به ایران

حدود يک ماه پس از اولين ديدار مظفرالدين‌شاه با سينما، در سه‌شنبه 23 مرداد 1279 در شهر در ساحل دريا در بلژيک، جشن روز عيد گل برگزار شد و ميرزا ابراهيم‌خان عکاس‌باشى مشغول سينماتوگراف‌اندازى از شاه شد. به اين ترتيب بانى ورود نخستين دوربين فيلم‌بردارى و نمايش فيلم، در سال 1279 شمسی مصادف با 1900 میلادی مظفرالدين‌شاه بوده و نخستين فيلم‌بردار ايرانى نيزابراهيم ‌خان عکاس‌باشى محسوب مى‌شود.

دستگاه سینماتوگراف
دستگاه سینماتوگراف

انتصاب روز ملی سینما

سال ها بعد اولين جشن خانه سينما در تاریخ 19 تيرماه سال 1376 در تهران برگزار شد که اكبر نبوی، ابوالحسن داوودی، احمدرضا درويش، محمدرضا موئینی و منوچهر شاهسواری اعضای شورای برگزاری آن بودند. در آن مقطع زمانی ابوالحسن داوودی اعلام کرده بود که موضوع «روز سينما» در جلسات خانه سینما مطرح و مقرر شده كه يک روز از سال با عنوان «روز ملی سينما» نامگذاری شود.

ورود روز سینما به تقویم از سال 79

چهار سال بعد در سال 1379 در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که 21 شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد و هر سال جشن خانه سینما در این روز برگزار می شود و 21 شهریور ماه به عنوان روزی نمادین وارد تقویم شد.

از آن پس بود که هر ساله سینماگران روز ملی سینما را بهانه‌ای می‌کردند تا از برگزیدگانشان تقدیر کنند و بزرگداشت پیشکسوت‌ها را جشن بگیرند و در عین حال از دغدغه‌هایشان بگویند.

دیجیتال ساینیج در سینما
دیجیتال ساینیج در سینما

دیجیتال ساینیج در سینما

و امروزه دیجیتال ساینیج ها راه حلی مفید و آسان برای هوشمند سازی لابی سینماهاست. راهی است برای ارائه اطلاعات مفید درباره برنامه فیلم ها و زمان سانس ها در صف طولانی خرید بلیط به مشتریان. به عبارت بهتر دیجیتال ساینیج باعث تعامل بیشتر سینما و سینما گران با مشتریان می شود.

مزایای دیجیتال ساینیج در لابی سینما:

  • نشان دادن تریلر فیلم و یا پیام های از حامیان مالی، تبلیغات، نمایش منوها و برنامه ها
  • ایجاد نقطه از فروش برجسته در صفحه نمایشگرهای پویا
  • تعامل با مخاطبان – محتوای تعاملی اجازه می دهد تا مردم با تصاویر صفحه نمایش بازی و یا فقط اطلاعات مورد نیاز را انتخاب نمایید.
  • ایجاد گیشه های الکترونیکی برای خرید بلیط فیلم یا تتاتر.
  • افزایش دسترسی های مطابق با دستورالعمل مانع آزاد.

 

شرکت برنا گستران دانش

  • فارسی
  • English