روز جهانی عصای سفید

روز جهانی عصای سفید(دیجیتال ساینیج ها دریچه ای تازه در عرصه اجتماعی نابینایان

امروز روز جهانی عصای سفید است، روزی که روشن دلان جهان طراوت، پویایی و نشاط را به جویبار زندگی فرامی خوانند. در این روز روشن ضمیران فریاد می دارند: ما هم تپیدن قلب زندگی و زدن نیض طبیعت را احساس می کنیم. ما حتّی می توانیم با همین چشمان به ظاهر بسته خویش، در زلال شعور و صفای فطرت خدایی مان، جلال و جمال حضرت حق را بنگریم. می توانیم با چشم لامسه خود با همه کس و همه چیز سخن بگوییم و حتی با تأمل در گردش حکیمانه چرخ روزگار، به مهمانی همه نشانه های خلقت برویم. عصای سفید چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست روشن دلان به حرکت درمی آید و آینه ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می گذارد.

وظیفه مهم مسئولان

از آن جایی که نابینایی و کم بینایی، در بسیاری از موارد به دلیل عدم دسترسی اطلاعات دقیق و عدم شناخت علل آن ها از سوی مردم، به ویژه مردم روستاهای دورافتاده و محروم است، اطلاع رسانی مردم از طریق رسانه ها، مطبوعات، مراکز بهزیستی و خانه های بهداشت روستاها اهمیت بیش تری دارد؛ از این رو شایسته است مسئولان و فرهیختگان جامعه مردم را به یادگیری این مسائل ترغیب کنند؛ زیرا هزینه پیش گیری برای دولت و خانواده ها، بسیار کم تر از هزینه خدمات بعدی به نابینایان و کم بینایان خواهد بود.به عنوان مثال دیجیتال ساینیج ها وسیله ای بسیار مفید جهت اطلاع رسانی یکپارچه به عموم مردم  در سطوح مختلف شهری و روستایی می باشد و دولت می تواند به کمک این سیستم اموزش های لازم را با کمترین هزینه جهت پیشگیری به مردم ارائه دهد.

ابوبصیر و امام صادق علیه السلام

ابوبصیر که یکی از شاگردان پاک و باصفای امام صادق علیه السلام است، نابینا بود، ولی نابینایی او هیچ گاه مانع نشد تا از الگوی کاملی هم چون امام صادق علیه السلام بی بهره بماند. او بسیاری از مواقع خدمت امام می رسید و از سرچشمه زلال امامت ایشان، شهد معارف می نوشید. وی با نابینایی ظاهری خود، کراماتی از ائمه علیه السلام دید که بسیاری از افراد بینا از آن بی بهره بودند. او از جمله افرادی بود که به دلیل تهذیب نفس و صفای باطن، بشارت بهشت را از امام صادق علیه السلام دریافت کرد.

نابینا و شغل

یکی از مشکلات اساسی افراد نابینا، مسأله اشتغال آن هاست. باید توجه داشت که لزوما تمام نابینایانْ بدون شغل نخواهند ماند. حتی آن هایی که در میان سالی بینایی خود را از دست می دهند، بی هیچ وقفه ای می توانند به کار و زندگی عادی باز گردند؛ بنابراین، بینایی تنها عامل موفقیت شغلی نیست، همان طور که نابینایی هم به تنهایی عامل عدم پیشرفت در شغل و کسب و فرصت های شغلی نخواهد بود. بیش تر اوقات، از دست دادن شغل یا فرصت های شغلی، به ارزشی بستگی دارد که توسط فرد به کار داده می شود. استقلال اقتصادی و احساس امنیت مالی، رابطه ای تنگاتنگ با شغل دارد از نظر نابینایان کار برای کسب امنیت، احساس تعلق به دیگران، احساس اعتماد به نفس، کسب احترام و احساس خودشکوفایی است. بدون تردید کسب فرصت های شغلی توسط نابینایان، موجب می شود که آنان از زندگی یک نواخت فاصله بگیرند؛ بنابراین، توجه مسئولان و اولیا و مربیان به این امر بسیار مفید خواهد بود.

خط بریل

خط بریل، خطی است که در قرن نوزدهم میلادی، برای سهولت کار افراد نابینا و کم بینا در امر تحصیل و تعلیم و تربیت توسط لویی بریل فرانسوی ابداع گردید. پدر لویی بریل کفاش بود و لویی درکارگاه وی کار می کرد. روزی درفش کفاشی به چشم وی برخورد کرد و در اثر این حادثه، لویی از نعمت بینایی محروم گردید. پس از آن، او درباره افرادی که از نعمت بینایی برخوردار نبودند، بسیار اندیشید و سرانجام به فکر افتاد تا خطی را به وجود آورد که افراد نابینا به وسلیه آنْ به راحتی به امر خواندن و نوشتن بپردازند. او پس از مدت ها، موفق به ابداع خطی گردید که به نام وی، بریل، نامیده شد.

ترجمه قرآن به الفبای بریل

از جمله کارهای مهم و امید بخشی که توسط نابینایان صورت گرفته و روزنه امیدی در دل دیگر روشن دلان باز کرده است، اختراع خط بریل، تالیف و ترجمه کتاب، شعر، موسیقی و… . غیره است؛ به عنوان نمونه، یکی از مسلمانان نابینای آمریکا، ترجمه انگلیسی قرآن کریم را براساس الفبای بریل تهیه کرده و نسخه هایی از آن را برای استفاده نابینایان در اختیار کتاب خانه های مختلف قرار داده است. آن چه به روشن دلان قدرت و امید می بخشد، مواجه شدن با این گونه نوآوری هاست؛ نوآوری ها و اختراعاتی که با هوش و امید و تلاش نابینایان ساخته شده است.

نمایشگر های بریل که به نابینایان گرافیک ارائه می کند
نمایشگر های بریل که به نابینایان گرافیک ارائه می کند

نمایشگر های بریل جهت ارائه گرافیک به نابینایان

افراد نابینا با استفاده از فرمان صوتی و بازخورد هایی که از تلفن همراه یا تبلتشان دریافت می کنند ، به سمت آن ها حرکت می کنند. اما این راه به تنهایی نمی تواند نیازهای نابینایان را بخصوص در بحث گرافیک رفع کنم از این رو دانشگاه میشیگان با طراحی نوعی از نمایشگر های بریل ، راهی برای برطرف کردن این مشکل پیدا کرده است.

این دانشگاه در حال کار برروی یک نمایشگر بریل است که از حباب های میکروسیال (پرشده از هوا و مایع) استفاده می کند . برخلاف نمایشگرهایی که در حال حاضر وجود دارند، این فناوری فضای زیادی را اشغال نمی کند تا بتوان از آن در مدرسه ها و هرجایی که لازم است استفاده کرد.

لازم بذکر است که این تکنولوژی نسبتا ارزان است . در حال حاضر ، با فناوری فعلی برای نمایش چند خط بریل باید مبلغی معادل 55000 دلار هزینه کرد. اما با استفاده از تبلت هایی که دانشگاه میشیگان ساخته است ، این هزینه به زیر 1000 دلار کاهش می یابد. قیمت این لوح ها به قدری ارزان است که بسیاری از افراد نابینا می توانند از آن برای خواندن ، برقراری ارتباط و حتی برخی از عناصر اساسی گرافیکی را در اختیار داشته باشند. اگر چه این کار نمی تواند یک جایگزین کامل برای جلوه های دیداری و ورود اطلاعات از طریق صفحه نمایش های لمسی باشد، اما برخی از اطلاعات و تجربیاتی که افراد بینا از آن ها بهره می برند را به افراد نابینا اعطا می کند.امید است در آینده ای نه چندان دور با کمک این نمایشگرها ی بریل و دیجیتال ساینیج ها راه های اطلاع رسانی به نابینایان را در اجتماع اسانتر نمود و حضور این عزیزان را در عرصه اجتماعی بیشتر کرد.

این روز بر تمامی روشن دلان عزیز ایران اسلامی مبارک باد.

شرکت برنا گستران دانش

  • فارسی
  • English