تین کلاینت چیست ؟

تین کلاینت رایانه‌ای کوچک و آماده برای شبکه‌های رایانه‌ای است که در عین استفاده از کمترین منابع سخت‌افزاری، بالاترین کارآیی و امنیت را برای شبکه‌های رایانه‌ای به همراه می‌آورد.تین کلاینت می‌تواند دارای سیستم عامل یا فاقد سیستم عامل باشد. به این معنی که می‌تواند یک سیستم عامل محلی داشته باشد و یا اینکه کاملاً وابسته به سرور باشد. تین کلاینت‌ ها قابلیت نصب و اجرای انواع سیستم‌عامل‌های ویندوز مایکروسافت، توزیع‌های لینوکس و یونیکس را دارد.

تین کلاینت
تین کلاینت

تین کلاینت‌ها فاقد هر گونه قطعه سخت افزاری مانند هارد دیسک و فن می‌باشند. به همین خاطر نگهداری آنها آسان‌تر و از نظر وقت و هزینه به صرفه تر است. این دستگاه‌ها به این علت که نسبت به رایانه‌های شخصی حرارت کمتری تولید می‌کنند برای محیط‌های صنعتی و یا محیط‌های گرم مناسب تر هستند. همچنین به دلیل کوچکی و حجم کم، فضای کمی اشغال می‌کند. تین کلاینت توان مصرفی بسیارکمی حدود ۳۰ وات و قابلیت استفاده 24 ساعته را دارد. بنابراین استفاده از این دستگاه در سازمان‌هایی که تعداد زیادی رایانه را به خدمت می‌گیرند بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. در سازمان‌های دولتی و خصوصی هم تین کلاینت ها کاربری را آسان و کنترل مبادی ورودی و خروجی اطلاعات به سازمان را امکان‌پذیر می‌سازد. از آنجا که معمولاً تین کلاینت اطلاعات را بصورت محلی ذخیره‌سازی نمی‌کند و نیازی به استفاده از آنتی ویروس ندارند، مدیران شبکه دیگر نگران از دست رفتن و آسیب دیدن اطلاعات محلی خود نیستند. لذا از این جهت تین کلاینت‌ها علاوه بر آن استفاده از تین کلاینت، موجب کاهش هزینه‌های انرژی مصرفی و نگهداری سیستم می‌گردد. امروزه تین کلاینت‌ها دارای قابلیت‌های سخت‌افزاری بهتری نسبت به گذشته هستند تا آنجا که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک دستگاه مستقل نیز استفاده کرد.

منبع : برنا گستران دانش

ارسال نظر

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • فارسی
  • English