کدک ویدیو

پخش ویدیو در نرم افزار دیجیتال ساینیج برنا رسانه

ماژول پخش ویدیو یکی از ابزارهای پرکاربرد و محبوب نرم افزار دیجیتال ساینیج برنا رسانه است که با استفاده از آن میتوانید با توجه به طراحی چیدمان خود در یکی از ناحیه ها یا به صورت تمام صفحه ویدیوهای آموزشی یا تبلیغاتی مورد نظر خود را پخش نمایید و یا در صورت نیاز با قابلیت برنامه ریزی زمانی در موقعیت های مختلف ویدیوهای متناسب را برای مدت مشخص به نمایشگر اختصاص دهید. پیام های ویدیویی به دلیل متحرک بودن توجه مخاطبان را بیشتر به خود جلب میکنند و همچنین امکان نمایش اطلاعات بیشتر را نیز فراهم می نمایند. یکی از مؤلفه های مهم در جذاب بودن پیام های ویدیویی کیفیت پخش تصاویر میباشد و هرچه کیفیت تصاویر در حال نمایش بالاتر باشد ویدیو برای مخاطبان توجه برانگیزتر خواهد بود. اما برای امکان استفاده از ویدیو های باکیفیت بالا به شکل عادی نیازمند فشرده سازی آنها با ابزاری به نام کدک ویدیو خواهیم بود.

کدک ویدیو یی چیست؟

امروزه کیفیت نمایش ویدیوها بسیار بالا رفته و استفاده از تصاویر HD بسیار عادی است و ویدیو های 4K که کیفیتی 4 برابر تصاویر HD دارند نیز درحال رایج شدن میباشند. اما بالا رفتن کیفیت تصاویر مستلزم افزایش حجم ویدیوها است و برای مثال یک دقیقه ویدیو با کیفیت فول HD در حالت فشرده نشده دارای 7 گیگابایت حجم میباشد. این مقدار حجم باعث میشود استفاده از تصاویر با کیفیت بالا بسیار محدود گردد و در حقیقت ویدیوهای غیر فشرده تنها در مواردی خاص مانند استودیو های فیلم سازی مورد استفاده میباشند. بنابراین فشرده سازی ویدیو ها به امری مهم تبدیل میشود که بدون آنها امکان استفاده از تصاویر باکیفیت بالا تقریباً غیر ممکن خواهد بود. اما همانطور که انتظار میرود فشرده سازی کیفیت تصاویر را پایین تر خواهد آورد ولی این افت کیفیت با استفاده از روش های جدید در حد خیلی کمی اتفاق میافتد. برای فشرده سازی ویدیوها از استانداردهای فشرده سازی متفاوتی استفاده میگردد که پراستفاده ترین آنها MPEG-4 ، H.264 و H.265 هستند. استاندارد H.265 یا HEVC یکی از جدیدترین استانداردهای فشرده سازی است که تا دوبرابر H.264 تصاویر را فشرده میکند و درنتیجه با استفاده از آن میتوانیم تصاویری با کیفیت درحدود دوبرابر بالاتر اما با همان حجم فشرده سازی H.264 داشته باشیم یا اینکه حجم ویدیو را به نصف کاهش دهیم. برای فشرده سازی و غیرفشرده سازی ویدیوها نیاز به نرم افزارهایی داریم که کدک ویدیو (codec) نامیده میشوند. تعدادی از این کدک ویدیو ها در نرم افزارهای سیستم عامل مانند ویندوز وجود دارند اما برای استفاده از کدک ویدیو های پیشرفته نیاز به قابلیت سخت افزاری و همچنین نصب کدک ویدیو های جدید بر روی سیستم عامل خواهیم داشت.

کدک ویدیو
دیجیتال ساینیج مرکز خرید سانا

هر نرم افزار پخش ویدیو برای نمایش دادن تصاویر نیاز به استفاده از کدک ویدیو و صوتی نصب شده روی سیستم عامل دارد و ماژول پخش ویدیوی برنا رسانه نیز به همین صورت عمل میکند. بنابراین در صورت استفاده از تصاویر فشرده شده با یک استاندارد خاص مثل H.264  در دیجیتال ساینیج برنا رسانه، نیاز به نصب کدک ویدیو X.264 بر روی تین کلاینت ها خواهیم داشت. مرکز خرید سانا که یک مجتمع تجاری مدرن می باشد مدت زیادی است که به منظور تبلیغات و اطلاع رسانی به خریداران و مراجعه کنندگان و نیز کمک به انجام خرید هوشمندانه تر و راحت تر، از نرم افزار دیجیتیال ساینیج برنا رسانه استفاده میکند. این مجموعه باتوجه به ماهیت تجاری خود نیاز دارد محتوای تصاویر تبلیغاتی جذاب و با کیفیت بالا جهت پخش در ویدیو وال های خود قرار دهد و شرکت برنا گستران دانش در قالب ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان، اقدام به بروزرسانی نرم افزارهای نصب شده، و به ویژه نصب آخرین کدک ویدیو های موجود، در تجهیزات این مرکز نموده است تا مرکز خرید سانا بتواند همچون گذشته از جدیدترین امکانات نرم افزار دیجیتال ساینیج برنا برای پخش با کیفیت محتواهای مورد نظر خود استفاده نماید.

برنا گستران دانش

  • فارسی
  • English